یلدا سازگار(بوجاری،شورکاری، سورتینگ)

333

یلدا سازگار (بوجاری، شورکاری، سورتینگ)

سامانه یلدا محصولی دیگر از گروه نرم افزاری سازگار، راه کاری جدید، مطمئن و بسیار کاربردی برای تولید و پخش کنندگان آجیل و خشکبار باشند که عملیاتی مانند بوجاری، بوکاری، شورکاری، سورتینگ (جدا سازی)، بسته بندی و مانند آن ها را آسان می نماید.

از آنجا که در فعالیت های مذکور، وزن ورودی (ماده اولیه) با وزن مواد خروجی (محصول و نا خالصی ها) متفاوت است، ارزش محصولات بدست آمده نیز از دید بازار و مصرف کننده (بعضا) متفاوت است. لذا تعیین قیمت تمام شده و واقعی هر یک از محصولات بدست آمده توسط این سامانه، به سادگی امکان پذیر است.

همچنین سامانه همزمان تاثیر در کارتکس (گزارش) موجودی ها و فعالیت های انجام شده را در قالب یک سند مالی در سامانه حسابداری منعکس می نماید.

یکی دیگر از کاربردی ترین موارد سامانه یلدا این است که از یک کالای خام ورودی میتوان چندین نوع محصول بدست آمده را با توجه به ارزش و مقدار آن، قیمت یابی و تفکیک کرد.

از سایر مشاغلی که امکان استفاده از این سامانه را دارند می توان میوه خشک کنی، سبزی خشک کنی، سورتینگ میوه و امثال آن نیز می توان نام برد.

از مهمترین ویژگی این سامانه علاوه بر کنترل موجودی و گردش های پولی، استحصال قیمت تمام شده بر اساس مواد اولیه مصرفی، دستمزد انجام، مواد مصرفی، انرژی مصرفی و …. در هر نوع محصول بدست آمده می باشد.

یلدای سازگار جهت واحدهای ذیل و یا مجموعه هایی با عملکرد مشابه، کاربرد دارد:

بوجاری (خالص سازی) : در بوجاری اصولا کالایی از صورت ناخالص به خالص تبدیل می شود ولی در کنار آن بعضا” مواد کم ارزش و ضایعاتِ دیگری نیز بدست می آید.

بوکاری : نوعی روش پخت است که در آن ماده خام به ماده بوداده شده تبدیل می شود. عموما وزن کالای خام کمی بیشتر از ماده بوداده شده (بعلت از دست دادن رطوبت) است.

شورکاری : در این عملیات علاوه بر تفت دادن ماده خام، مواد دیگر طعم دهنده به آن افزوده میگردد، بنابراین وزن ماده بدست آمده مقداری بیشتر از ماده خام است.

سورتینگ (جدا سازی) : مقدار و اندازه های بدست آمده از یک کالا (بعلت تفاوت ارزش آن در بازار) تاثیر مهمی در قیمت تمام شده هر یک دارد.

بسته بندی : صنعت بسته بندی امروزه یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار درایجاد و توسعه بازار میباشد، این عملیات اثر غیر قابل انکاری در به دست آوردن بازار فروش، تعیین نتیجه گیری قیمت تمام شده و تعیین ارزش ارایه شده به بازار برای هر کالا خواهد داشت.
sabt sfarsh katalogh list emkanat-3