تکنولوژی سیتریکس

بروز‌‌ رسانی
اطلاعات تکمیلی
آموزش
جدید چه خبر

تکنولوژی سیتریکس

بروز‌‌ رسانی
اطلاعات تکمیلی
آموزش
جدید چه خبر
در چند دهه گذشته کامپیوترهای شخصی جایگاه ویژه ای را در انجام امور حساس و عملیاتی اکثر شرکتها بخود اختصاص داده اند و همین امر باعث شده تا برای نگهـداری و ارتقاءوتنظیم برنامه ها برروی آنها وقت و هزینه گزافی صرف گردد. این امر در شرکتهای بزرگ محسوس تر است .چند سالی است که استفاده فزآینده از سرور های متمرکز (APPLICATION SERVER) برای ارائه برنامه ها به کاربران و بهره گیری از قابلیتهای پروتکل وب شروع شده راهکار مناسبی برای استفاده بهینه و کم هزینه پیش رو نهاده است. در این روش کاربران با استفاده از برنامه های سبک و کم هزینه (BROWSER) امکان اتصال و اجرای تمامی برنامه ها را تحت وب بدون محدودیت مکانی پیدا میکنند.شرکتهایی که تماما یا اکثر برنامه های خود را برای محیط غیر وب مانند ویندوز و حتی سیستم عامل داس (Dos) خریداری و یا نوشته اند و یا از سیستمهای متفاوت بهره می برند برای بکار گیری وب میبایست برنامه های خود را کد نویسی مجدد نمایند که این امر هزینه بسیار زیادی را به شرکتها تحمیل می کند ودر بعضی موارد ممکن است که این تغییر امکان پذیر نباشد.از طرفی برنامه های تحت وب میبایست برای مقابله با نفوذ هکرها و جلوگیری از سرقت اطلاعات کاملا طراحی و تست شده باشند. با توجه به نیاز بازار به حل این مسئله از چند سال پیش شرکت CITRIX U.S.A با ارائه مجموعه ای از سرورهای تخصصی امکان اتصال و استفاده از تمامی برنامه های مختلف را از طریق وب و پروتکل HTTP برای کاربران شبکه های LANو اینترانت بدون نیاز به تغییر در سورس برنامه های موجود فراهم آورده است . برای مثال APPLICATION SERVER به عنوان بهترین روش برای دسترسی و اجرای تمامی برنامه های تحت ویندوز ویونیکس و لینوکس و داس توسط شرکتهای بزرگ و کوچک در سطح جهان بکار گرفته شده است و کاربران از هر طریقی می توانند بدون اینکه نیازی به تغییر در برنامه های اصلی باشد آنها را اجرا نمایند و البته امنیت آنها را نیز در سطح استانداردهای موجود تامین نمایند. نکات زیر در این گزارش قابل ذکر است :
1- دسترسی متمرکز به کلیه نرم افزارها
2- در اختیار نهادن تمامی برنامه های تحت ویندوز در وب بصورت یکپارچه
3- دسترسی به تمام سیستمها و سرور ها از طریق ACCESS GATEWAY ضامن ایمنی بالا و ترافیک کنترل شده می باشد که امری بسیار ضروری جهت دیتا سنترها (DATA CENTER) است .
4- کنترل دسترسی ها بر اساس پارامترهای متعدد و ریز
5- کنترل دسترسی کاربران بصورت پویا و ONLINE
6- اینترفیس یکسان و استاندارد جهت تمامی دسترسی ها
7- با این روش کاربران تنها با یک کد کاربری و رمز عبور به تمامی سیستمها و نرم افزارهای تعریف شده برای آنها دسترسی خواهند داشت .
8- دسترسی به تمامی سیستمهای مجاز تنها با یکبار LOG ON نمودن به سرور
9- اعمال سیاستهای از قبل تعریف شده (POLICY) در خصوص کدهای رمز
با عنایت به وارد ذکر شده در بالا مراحل و چرخه عمر پروژه ها ی بزرگ در بکارگیری سیستمها و APPLICATION SERVER بصورت زیر است:
آنالیز و نیازسنجی
طراحی
نمونه سازی و تست
پیاده سازی
پشتیبانی سایت
در جریان اجرای مراحل فوق اطلاعات و درک دقیقی از معماری و اجزای مختلف APPLICATION SERVER و پروسه ارتباطی بین آنها برای شرکت بدست میاید. انجام مراحل حساس نمونه سازی و تست و پیاده سازی از وظایف اصلی پیمانکاربوده و توانمندی خیلی خوب در نظارت و نگهداری و عیب یابی شبکه های بزرگ مورد انتظار میباشد در این خصوص دانش و تجربه تخصص ارزیابی سیستمها و مشخص نمودن نقاط ریسک پذیر و تعیین سرعت واکنش به خطرات در انواع شبکه ها مطرح و در نهایت تکنیک بسیار بالا جهت یکپارچه سازی در محیطهای گوناگون از ویژگیهای این طرح می باشد.
گالری تصاویر از نرم افزار